TEGV 30. Olağan Genel Kurulu Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleştirildi

Türkiye genelindeki tüm etkinlik noktalarında ilköğretim çağındaki çocuklara nitelikli eğitim desteği sunan TEGV’in 30’uncu Olağan Genel Kurulu Pera Müzesi Oditoryumu’nda gerçekleşti.

Genel Kurul’a Mütevelli Heyeti ve Yönetim Kurulu Üyeleri, vakfın kurumsal ve bireysel bağışçıları ile gönüllüleri katıldı. Vakfın yıl içerisinde yürüttüğü faaliyetler aktarıldı; Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına özel projeler, 6 Şubat sonrasında yapılan çalışmalar ve 2024 yılı planları paylaşıldı. 

“Üretken, çevreye duyarlı çocuklar yetiştirmeyi amaçladık”

Olağan Genel Kurul, 29’uncu yıla özel, yapay zekâ teknolojisiyle hazırlanan ve kamu spotu olarak yayımlanan “Duydunuz mu?” filmiyle açıldı. Yönetim Kurulu Başkanı M. Özalp Birol açılış konuşmasında şunları söyledi: 

“TEGV güçlü kurumsal yapısıyla, nitelikli kadrosuyla önceki yıllarda meydana gelen deprem felaketlerinden edindiği deneyimle, bilgi-beceri birikimiyle ve özellikle yurdun dört bir yanından deprem bölgesine gelen Ateşböcekleri ve fedakâr gönüllüleriyle ilk günden başlayarak deprem bölgesinde aktif olarak görev yaptı ve depremden etkilenen binlerce vatandaşımızın yaşamına dokundu. Bu sürece katkıda bulunan değerli gönüllülerimize ve çalışanlarımıza TEGV adına bir kez daha içten teşekkürlerimizi sunarken, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır ve baş sağlığı diliyorum. 

21’inci yüzyıl becerileriyle donatılmış, sosyal ve duyusal farkındalıkları gelişmiş, bilim ve teknolojiyle üretken, tasarım ve proje odaklı düşünen, çevreye duyarlı ve sosyal fayda sağlayan çocuklar yetiştirmeyi amaçladık. Atölyelerimizle sanattan spora, bilimden teknolojiye çocuklarımızı yüzlerce farklı eğitsel içerikle buluşturduk. 28 yıl boyunca bu misyonla hareket ederek 3 milyondan fazla çocuğumuzun ve değerli ailelerinin yaşamlarına dokunduk. Sevgiyle yaklaştığımız, bilgiyle donattığımız çocuklarımıza dimdik yürümelerini, hayata karşı daha güçlü durmalarını sağlayacak becerileri ve özgüveni kazandırdık. Çocuklarımız için okulun tamamlayıcısı, sokağın ve riskli ortamların alternatifi olduk. Bu vesileyle kuruluşumuzdan bugüne her zaman yanımızda olan değerli gönüllülerimize, bağışçılarımıza bize destek veren tüm paydaşlarımıza, çalışanlarımıza ve siz değerli mütevellilerimize teşekkürlerimi sunuyorum.”

Gündem maddelerinin görüşülmesine başlamadan önce, Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, şehitlerimiz, TEGV’in kurucusu Suna Kıraç ve ebediyete intikal etmiş TEGV mütevellilerinin aziz hatıraları için  saygı duruşunda bulunuldu.

“Tasarım ve beceri atölyelerimizin sayısı yurt genelinde 44’e ulaştı”

Genel Müdür Sait Tosyalı, “2023 Yılı Faaliyetleri” ile ilgili sunumunda TEGV’in yıl içerisinde gerçekleştirdiği faaliyetleri, yeni projeleri ve iş birliklerini aktardı; 2024 yılı projelerinden kesitler sundu:

“2023 yılına başlarken Cumhuriyetimizin 100’üncü yılına heyecanla girdik ancak 6 Şubat felaketi ülkemizin gündemini değiştirmesiyle bazı projelerimizi revize ettik. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün huzuruna çıkıp minnet duygularımızı sunduk. 27 ildeki 72 noktada 83 bin çocuğumuz etkinliklerimizden yararlandı. Gaziosmanpaşa, Denizli ve Diyarbakır’da yeni birimlerimiz çocuklarımızla buluştu. Gaziantep birimimizi 23 Nisan’da çocuklarımıza bayram hediyesi olarak sunduk. İstanbul Rotary Kulübü tarafından yaptırılan ve bağışlanan ‘Umut Ateşi Tasarım Mucitleri Ateşböceği’ni 26 Nisan’daki açılışla çocuklarımıza hediye ediyoruz. 21’inci yüzyıl becerilerini kazandıran Tasarım ve Beceri Atölyelerimizin sayısı yurt genelinde 44’e ulaştı. Gölcük ve Anadoluhisarı noktalarımızın yılsonundan önce açılışlarını yapmayı hedefledik. Su, iklim, sağlıklı beslenme, geleceğin meslekleri, güvenli trafik, deprem ve doğal afet bilinci temalı eğitim programlarımızın bu yıla damga vuracak eğitim projelerimiz arasında.”

TEGV gönüllüleri ve çalışanları da söz aldı

6 Şubat sonrası sayısız kez bölgeye giden gönüllüler adına söz alan Serap Çelikkol ve Fulya Peynirci ile Adıyaman yerel gönüllüsü Şerife Güney Güler çalışmaları hakkında bilgi verdiler. Adıyaman Öğrenim Birimi Yöneticisi Betül Menteş ve Malatya’da görev yapan Ateşböceği yöneticisi Aynur Porsuk, çalışmaların çocuklar üzerindeki olumlu etkilerini aktardılar.

Mütevelli Heyeti’ne yeni üyelerin seçimi gerçekleştirildi

Prof. Dr. Gürsü Kıyan, Doç. Dr. Okan Falay, Dr. Murad Ardaç ve Kurumsal Mütevelli Koç Üniversitesi adına Rektör Prof. Dr. Metin Sitti oy birliğiyle TEGV Mütevelli Heyeti’nde yeni üyeler olarak yerlerini aldılar. Yeni mütevelliler, aileye katılmaktan ötürü memnuniyetlerini ifade ederek TEGV bünyesinde eğitime destek çalışmalarının devam edeceğini belirttiler. 

Kurumsal sponsorlar ile bireysel destekçilere teşekkür edildi

2023 yılı proje ortaklarından toplantıya katılan ve Teşekkür Sertifikaları sunulan Dominos, Lila Kağıt, Migros, Michelin, Pınar, PVH, Shane Larkin Vakfı ve  Shell Türkiye’nin temsilcileri, TEGV ile işbirliklerinden edindikleri olumlu izlenimleri paylaştılar.

Ayrıca üyeliğinin süresi dolan Cengiz Solakoğlu, Elif Depçe, H. Hüsnü Okvuran, M. Özalp Birol, İpek Kıraç ve Meltem Bakiler Şahin oylama sonucunda yeniden Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildiler. 

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV) hakkında:

Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı (TEGV), başta Suna Kıraç olmak üzere, eğitimin her şeyin başı olduğuna yürekten inanan bir grup sanayici, yönetici ve akademisyenin girişimi ile devlet tarafından verilen temel eğitime destek olmak amacıyla 23 Ocak 1995 tarihinde kuruldu. İlköğretim çağındaki çocuklara okul dışı saatlerde ücretsiz eğitim desteği vermeye odaklanan TEGV, yıllar içinde Türkiye’nin eğitim alanında faaliyet gösteren en yaygın sivil toplum kuruluşu oldu. TEGV 2009 yılında Bakanlar Kurulu tarafından “izin almadan yardım toplama” hakkına sahip vakıflardan biri olarak tanındı. Vakıf Türkiye genelinde halen 27 ilde 6 Eğitim Parkı, 42 Öğrenim Birimi ve 25 Ateşböceği ile toplam 73 etkinlik noktasında çocuklara nitelikli eğitim desteği vermeye devam ediyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x